Vrhunac modernog života - kako se razvijala avio-industrija kroz historiju?
Bilo je to jednog toplog avgustovskog dana kada sam, kao dječak od jedanaest godina, ležao na livadi pored djeda u njegovom rodnom selu kod Tešnja. Posmatrali smo nebo, a iz daljine se čuo poznati zvuk – zujanje koje postaje sve jače, sve dok se iznad nas ne pojavi srebreni trag mlaznog aviona koji ostavlja bijelu liniju po modrom nebu. Djed je tada rekao nešto što mi je ostalo urezano: "E, moj sine, kad sam ja bio mali, nebo je bilo samo za ptice..."
Taj trenutak me podstakao da zaronim u čudesnu priču o avionima – tim metalnim pticama koje su čovječanstvu promijenile život. Od prve letjelice braće Rajt, do sofisticiranih aviona koji danas lete iznad oblaka na visinama gdje ni ptice ne zalaze – historija aviona je istovremeno epska, tragična i inspirativna.
Kako su ljudi poletjeli
Bila je 1903. godina kada su Orvil i Vilbur Rajt, dvojica upornih braće iz SAD-a, konačno ostvarili san čovječanstva: poletjeli su. Na pješčanoj plaži Kiti Hok u Sjevernoj Karolini, njihov drveno-platneni avion uzletio je svega 37 metara i ostao u zraku samo 12 sekundi. Ali, to je bilo dovoljno. Svijet se zauvijek promijenio.
Njihov avion bio je krajnje primitivan po današnjim standardima – dva krila, elise povezane lancima s motorom, i pilot koji je ležao na donjem krilu. Nije bilo kabine, pojaseva ni instrument table. Samo čovjek, stroj i nebo. I neka hrabrost koju danas teško možemo pojmiti.
Braća Rajt nisu bili jedini koji su sanjali o nebu. U to vrijeme širom svijeta su mnogi pokušavali isto – neki iz ljubavi prema nauci, neki iz želje da se proslave, a neki, poput mojih studentskih kolega na tehničkom fakultetu, jednostavno iz čiste znatiželje. I ja sam bio jedan od njih. Na trećoj godini, pravili smo model aviona za natjecanje – nije letio ni dva metra, ali je u meni probudio ogromno poštovanje prema pionirima avijacije.
Amelija Erhart: žena koja je prkosila nebu
Trideset godina nakon braće Rajt, jedna mlada žena iz Kansasa odlučila je da nebo više ne smije biti muški teren. Amelija Erhart je postala prva žena koja je preletjela Atlantski okean – prvo kao putnik, a zatim 1932. godine i kao pilot, kada je sama prešla razdaljinu od Havaja do Kalifornije za 18 sati.
Letjela je u avionu Lokid Vega, prepoznatljivom po svom crvenom trupu i dugim krilima. Amelija nije bila samo pilot – bila je simbol slobode, snage i bunta protiv očekivanja društva. Njen nestanak tokom pokušaja leta oko svijeta 1937. godine i dalje je misterija, ali njezin utjecaj na avio-industriju i prava žena – neosporan.
Prvi avion u Jugoslaviji – priča o Ivan Sariću
Ne znaju svi da je i naša regija imala svog pionira. Ivan Sarić iz Subotice konstruisao je 1910. godine avion i uspješno njime letio – svega sedam godina nakon braće Rajt. Bio je to skromni model, sastavljen uglavnom ručno, ali je dokazao da Balkanci nisu zaostajali u tehnološkim ambicijama.
Njegova letjelica danas se čuva u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu. Kad sam je prvi put vidio, pomislio sam: “Pa ovo izgleda kao bicikl s krilima!” Ali tada sam shvatio kolika je hrabrost bila potrebna da se sjede u takvu letjelicu i digne sa zemlje.
{getCard} $type={post} $title={Možda Vas zanima i ovo!}Zanimljive (i zastrašujuće) činjenice o avionima
Tokom godina sam obavio više od 300 letova, širom svijeta. Letio sam od Tokija do Berlina, od Cape Towna do Reykjavika, i svaki let me naučio nešto novo. Jedna od najfascinantnijih stvari koju sam saznao jeste da je, statistički, mnogo veća šansa da osvojite sedmicu na lotu nego da poginete u avionskoj nesreći. Čak i ako ste već letjeli desetak puta – vrlo je moguće da je bar na jednom od tih letova vaš pilot – spavao! I to je u redu – većinu vremena avion “leti sam”.
Zamislite: prvi avion na svijetu letio je 12 sekundi. Danas letimo 12 sati bez zaustavljanja, na 10.000 metara visine, brzinom od preko 900 km/h. Teško je to shvatiti dok sjedite u ekonomskoj klasi i pokušavate otvoriti onu mini kesicu sa keksima.
Ko je prvi osnovao avio-kompaniju?
Najstarija avio-kompanija na svijetu je KLM – osnovana još 1919. godine. Nevjerovatno je da još uvijek postoji i uspješno posluje. A znate li ko je prvi uveo biznis klasu? Ne KLM – već australski Qantas. Zanimljivo, zar ne?
Letenje – više od tehnologije
Sjećam se leta iz Buenos Airesa za Madrid, kada sam prvi put sreo starijeg gospodina koji je cijeli život radio kao inženjer za avione. Rekao mi je: “Avion nije samo mašina. On je most između svjetova, kultura, ljudi. On je dokaz da čovjek može pobijediti gravitaciju – ako ima dovoljno ideja i hrabrosti.” Tog trenutka sam shvatio – priča o avionima nije samo priča o metalnim cijevima koje lete. To je priča o ljudskoj potrebi da se ide dalje, više, brže. Da se prevaziđu granice, kako fizičke, tako i mentalne.
Zaključak
Od drvenih krila braće Rajt, preko hrabrosti Amelije Erhart, sve do sofisticiranih mlaznjaka koje danas koristimo da ujutro budemo u Beču, a navečer već u Istanbulu – avioni su simbol ljudske genijalnosti i neprekidne težnje za napretkom. I zato, sljedeći put kad budete vezali pojas i čuli ono poznato: “Pripremite se za polijetanje”, zatvorite oči na trenutak. Sjetite se Rajta, Sarića, Amelije... i one dječije radosti dok ste kao mali crtali avion u svesku, maštajući da jednog dana – i vi poletite.